Милјардер бара осум лица на кои ќе им го плати патот до Месечината (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава покани осум лица да му се придружат на патување околу Месечината во ракета на SpaceX на Елон Маск.

„Сакам да ми се придружат луѓе од различни групи“, рече тој во видеото што го објави на Твитер, заедно со деталите за пријавата.

Милијардерот најави дека тој ќе плати за целото патување, па секој што ќе му се придружи ќе лета бесплатно. Летот е планиран за 2023 година.

Кандидатите мора да исполнат два критериума: тие треба да напредуваат во „било која активност“ со која се занимаваат „за да им помагаат на други луѓе и на општеството како целина на некој начин“, и треба „да бидат подготвени да ги поддржат другите членови на екипажот во нивните аспирации“, навел тој , пишува Би-Би-Си.

Слични содржини