Мини погачи со сирење

од Stefanija Kuzmanovska

Состојки:

– 250 гр свежо сирење

– 1/2 чаша кисела павлака

– малку сол

– 1/2 кесичка прашок за пециво

– прстофат сода бикарбона

– 10 преполни лажици брашно

Подготовка:

Измешајте го сирењето и павлаката, додадете сол и брашно измешано со прашокот за пециво и сода, убаво измешајте.

Оставете да отстои 10 минути додека рерната се загрева.

Со влажна лажица извадете го тестото на плех подмачкан со масло и печете 15 до 20 минути на 200 степени.

За поголема доза, само дуплирајте ги состојките.

Слични содржини