Минимално водство на СПД и Шолц во Германија, ЦДУ/ЦСУ со најлош резултат во историјата

од Берта Китинска

Резултатите од излезните анкети ги потврдија предизборните предвидувања дека исходот од денешните избори во Германија ќе биде крајно изедначен. Ова значи дека можеби ќе треба да се почеке да се избројат сите гласови за да се дознае кој е победникот.

Излезните анкети покажуваат дека социјалдемократите на СПД имаат 26 или 25 проценти, додека демохристијаните имаат ЦДУ / ЦСУ со 25 проценти од гласовите, што е најлош резултат на двоецот во историјата.

Дури и ако успеат да формираат влада, лошиот резултат ќе биде повод што внатрешните фракции ќе го искористат за конфликтите, пред се Mark Маркус Зедер, водачот на Баварската Христијанско-социјална унија (ЦСУ), сестринската партија на Демохристијанската Унија. Во еден момент, Зедер беше во игра за кандидат за канцелар, но тој се повлече во корист на Армин Лашет, кога беше поддржан од германската канцеларка во заминување Ангела Меркел.

СПД на Олаф Шолц може да биде крајно задоволен затоа што ја започна кампањата со анкетна поддршка од 15%, од третата позиција, а сега е на чекор да биде победник на изборите.

Втората позиција, исто така, ја отвора можноста за формирање влада доколку Зелените се доволно силни и одлучат да не коалицираат со ЦДУ / ЦСУ.

Зелените останаа само трети, околу 15%, што е подобар резултат од 4% пред четири години, но далеку под очекувањата што беа изградени до летото кога водеа во анкетите со 28%. Ова ги става во исклучително лоша позиција бидејќи ја губат позицијата на силна партија и се речиси еднакви со Либералите (ФДП). Зелените ќе треба да бидат повеќе склони кон компромис во однос на СПД.

Либералите се на 11% и остануваат клучен фактор за формирање коалиција. Што ќе ја отежне ситуацијата за СПД бидејќи прашањето е дали радикалната Левица ќе влезе во Бундестагот. Анкетите даваат 5%, а тоа е самиот праг за влез.

Радикално десничарската Алтернатива за Германија доби 11%, што е пад од речиси 2% во споредба со изборите пред четири години и покажува дека оваа политичка опција нема простор за раст во сегашните околности.

Од овие резултати можеме да го заклучиме следново:

Олаф Шолц е големиот победник на овие избори. Тој ја крена партијата од мртвите и ја претвори во лидер. Токму спротивното од Мартин Шулц пред четири години, кој тргна од високо, а потоа падна на друго место.

Армин Лашет, и покрај изедначените резултати од анкетата, е голем губитник. Ако Ангела Меркел не беше силно вклучена во кампањата во последната недела од кампањата, СПД веќе ќе ја славеше победата.

Зелените разочараа. Се испостави дека тие се уште не се подготвени за предизвици на федерално ниво.

Разбирливо е дека кандидатот за канцелар Аналена Бербок ќе доживее најмногу критики. Заслужено. Но, внатрепартиските диспаритети се исто така одговорни за лошиот резултат. Тие треба да се угледаат СПД.

Либералите ја задржаа позицијата што ја сакаа. Тие ќе бидат барани деновиве, а нивниот лидер Кристијан Линднер веќе се гледа како министер за финансии.

Радикалните опции, и лево и десно, повеќе не се во првите редови. Германскиот електорат покажа дека е заинтересиран за безбедноста и партиите што нудат реални програми. Тоа е добра вест за цела Европа.

Слични содржини