Министер на Трамп: Нема докази за изборна измама

од Vladimir Zorba

Американскиот министер за правда, Вилијам Бар, во вторникот изјави дека нема докази за широко распространета измама на претседателските избори на 3 ноември што може да ја промени победата на новоизбраниот претседател Џо Бајден.

„До денес не видовме измама од обем што може да влијае на различен исход на изборите“, изјави Бар за Асошиејтед Прес.

Бар рече дека американските адвокати и агентите на ФБИ не откриле докази што би можеле да го променат резултатот од изборите, додавајќи дека властите разгледуваат жалби и информации.

Неговите коментари го доведуваат во судир со претседателот во заминување.

Претседателот на САД, Доналд Трамп и неговиот правен тим повеќепати се обидоа да ги прикажат изборите како наместени, но не ги поткрепија тврдењата со докази.

Слични содржини