Мистериозна објава на Инстаграм профилот на Џон Мекафи набргу по неговата смрт

од Vladimir Zorba

Криптична објава на Инстаграм профилот на Џон Мекафи, веднаш откако беше објавено дека тој починал во затвор во Шпанија, ги поттикна шпекулациите на теоретичарите на заговор од QAnon дека креаторот на антивирусен софтвер, кој беше уапсен за затајување данок по налог од американските власти, активирал таканаречен „прекинувач на мртов човек“, за да ја разоткрие владата.

75-годишниот Мекафи е пронајден мртов во ќелија во Барселона неколку часа откако шпанскиот суд одобри негова екстрадиција во САД. Властите соопштија дека обидите да се оживее Мекафи биле неуспешни и дека сè укажува на тоа дека американскиот тајкун извршил самоубиство.

Помалку од еден час по неговата смрт, на сметката на Мекафи на „Инстаграм“ беше објавена слика со голема буква „Q“, без објаснување. Newsweek пишува дека „Q“ се чини дека е повикување на радикалното движење QAnon, за кое претприемачот пишуваше на социјалните мрежи во последниве години и се шегуваше.

„Бизнис инсајдер“ пишува дека „Инстаграм“ сметката на Мекафи е избришана по објавувањето на спорниот пост.

Но, тоа беше доволно за да започнат теории на заговор, слични на оние што ја опкружуваа смртта на милијардерот педофил Џефри Епштајн, кој почина во затвор во Њујорк во август 2019 година, во очекување на судење за трговија со малолетници.

Скриен клуч

Голем број приврзаници на QAnon шпекулираат дека криптографски клуч е скриен во објавата на Мекафи. Неколку влијателни и популарни поддржувачи на „QAnon“ споделија објава на „Телеграм“ во која тврдат дека скриениот клуч е всушност инструкција и дека Мекафи го започнал таканаречениот „прекинувач на мртов човек“, термин што се користи кога уред или софтвер се активира по смрт на сопственикот.

Други шпекулираа за „прекинувачот“ во врска со неговите претходни „твитови“, изразувајќи сомневања дека Мекафи се самоубил.

„Собирав податоци за корупција во владата. За прв пат именувам луѓе и давам детали. Ќе започнам со корумпиран агент на ЦИА и двајца бахамски службеници. Тој доаѓа денес. Ако ме уапсат или исчезнам, 31+ терабајти инкриминирачки податоци ќе бидат дадени на печатот“, соопшти Мекафи на Твитер на 9 јуни 2019 година.

И 11 дена подоцна, тој додаде: „Во моментот кога ќе исчезнам, информациите се објавуваат. Тие луѓе би биле луди да ме убијат или да ме земат. Тие само се молат да живеам засекогаш. Ако биде ослободена, одмаздата ќе победи, а јас ќе бидам мртов“.

Мел Ки, адвокат на QAnon со 139,000 следбеници на Телеграм, напиша дека постои можност за код за „прекинувач на мртов човек“.

„Само времето ќе покаже“, додаде тој.

Сепак, како што посочи „QAnon“ Џон, кој неодамна организираше конференција за движење во Далас и чие вистинско име е Џон Сабал, „кодот“ е всушност метаподаток што Фејсбук – сопственикот на „Инстаграм“ – го користи на сите фотографии.

„Тоа е алатка за внатрешно авторско право што се користи за следење на употребата на фотографија“, напиша Сабал и додаде дека „Мекафи не извршил самоубиство“.

„Тој дури и не умре“

Рон Воткинс, кој негира дека тој е де факто лидер на движењето, шпекулираше дека Мекафи сè уште може да биде жив и дека има „прекинувач на мртов човек“, но тој не ја спомна објавата на „Инстаграм“.

„Што се однесува до Џон Мекафи: тој беше во затвор. Тој има „прекинувач на мртов човек“. Тој „почина“. Неговиот „прекинувач на мртов човек“ (сè уште) не е активиран”, изјави тој на „Телеграм“.

„Наскоро ќе знаеме дали тој навистина е мртов, или дали успеа да избега од затвор под маската на „самоубиство“ (т.е. Епштајн)“, додаде тој.

Вториот ред, со над 75.000 следбеници, беше повнимателен во своите коментари.

„Не ги сфаќајте работите премногу сериозно за Џон Мекафи. Може многу лесно да се претвори во мало јавно шоу … Не задржувајте здив околу „прекинувачот на мртов човек“ на овој лик“, напиша Qtah и додаде дека „оние кои тврдат дека имаат уцена, како што тој тврдеше за себе, седат на високи места“, и не бегаат од законот или длабоката држава.

Теоретичарите на заговор истакнаа дека Мекафи во претходните „твитови“ рекол дека нема намера да се самоубие и дека неговата смрт мора да се смета за сомнителна.

Слични содржини