Мицкоски: Поминав преку флаерите и билбордите, ќе поднесам пријава за клевата против СДСМ

од Берта Китинска

Денес или најдоцна утре ќе поднесам пријава за клевата бидејќи СДСМ вчера рече дека сум докажан криминалец. Поминав преку флаерите и билбордите, но ова е премногу. Нека докажат, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во СТУДИО 10 во врска со обвинувањата за тендерите поврзани за енергетиката.

-Морам да го тужам СДСМ за клевета или да оствама неколку дена тие да се извинат, треба тоа да го докажат и парвосиланат пресудаа дека сум криминалец. А ние докажуваме кога објавуваме афери, потенцира тој.

Во однос на спорот со градоначалничката Данела Арсовска, Мицкоски вели дека е точно оти немаат директори во јавните претпријатија, но имаат мнозинство во градскиот совет. Намерата на ВМРО-ДПМНЕ е да продолжи да ги поддржува проектите кои се добри за градот.

Истото важи и за односите во Општина Карпош чијшто градоначалник Стевчо Јакимовски се откажа од ВМРО-ДПМНЕ која го поддржа на изборите.Мицкоски вели дека само излегување на предвремени избори ќе ја реши кризата во Македонија и дека неговата партија е подготвена.

Слични содржини