Мицкоски вели дека нема да ја користи придавката „Северна“

од Nikola Popovski

Ние сме веќе дел од државните институции каде што се користи новата придавка. Ако мене ме прашувате дали ќе ја користам, ќе кажам не, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски одговорајќи на прашање какво е неговото мислење за Преспанскиот договор и дали ќе ја користи придавката „Северна“.

Тој посочи еден пример од Собранието.

-Имаме во парламентот позиции од спикерот кој вели дека нема да свика комисија за одговорноста на министерот Филипче во пожарот во Тетово, се додека процедурата не ги отстрани недостатоците, а тоа е новата придавка на името, која што ќе потсетува на капитулацијата на СДСМ и ДУИ. Јас велам ќе трпам политичка штета и ќе изгубам процент, но само да се открие вистината зошто воие луѓе живи изгореа и поднесов барања, но не закажа седница. На крајот од денот со Преспанскиот договор беше ветувано бесплатно здравство, квалитетно образование, членство во ЕУ, а всушност само се отвори Пандорината кутија, рече Мицкоски во емисијата „На патот кон…“.

Слични содржини