Mitsubishi најави ново концепт возило

од Vladimir Zorba

Mitsubishi најави премиера на ново концептно возило следниот месец, кое ќе биде првото што ќе го видат посетителите на Japan Mobility Show 2023.

Јапонската марка досега објави само еден тизер од ова електрифицирано возило, кое изгледа како концепт на мини комбе. Сликата го прикажува само предниот дел на возилото, навестувајќи го дарежливото растојание од подлогата, LED светлата во форма на Т и осветлениот амблем на Mitsubishi.

Некои информации велат дека тоа ќе биде возило со 6 седишта, со доволно товарен простор за нивниот багаж и опрема за планинарење или кампување.

Mitsubishi не открива повеќе детали, но се надева дека ова авантуристичко возило ќе ве натера да „сакате да пробате нови работи“. Ќе има некаква електрифицирана погонска група која ќе нуди технологија за управување со четири тркала, со цел безбедно и удобно возење „во сите временски услови и на секоја површина“.

Во секој случај, новото возило треба да понуди солидни теренски способности, како и пространа и удобна внатрешност.

Japan Mobility Show 2023 ќе се одржи во Токио од 28 октомври до 5 ноември, а мотото на производителот за овогодинешната изложба е „Разбуди го авантуристичкиот дух внатре“.

Слични содржини