Актуелно
Почетна / Спорт / Монако продава 30 фудбалери

Монако продава 30 фудбалери

Фудбалскиот клуб Монако ќе биде принуден да продаде 30 фудбалери ова лето, пренесува Агенцијата Франс-Прес.

Францускиот клуб има дури 60 играчи под договор, од кои повеќето досега биле на позајмица.

Монако нема да игра на европската сцена следната сезона, така што буџетот значително ќе се разликува во однос на претходните години.

Затоа, со продажба на половина од составот, челниците на клубот планираат да заработат 50 милиони евра, кои ќедојдат одлично поради кризата со коронавирусот.

loading...