Морисон ги загуби изборите, новиот премиер на Австралија ќе биде човек со италијански корени

од Nikola Popovski

Австралискиот премиер Скот Морисон ја загуби власта на изборите, а следниот премиер ќе дојде од редовите на лабуристите по речиси една деценија, пренесува Би-би-си проекции на локалните медиуми.

Тоа значи дека следниот премиер на Австралија ќе биде шефот на лабуристите Ентони Албанезе.

Се уште не се знае дали за формирање влада ќе му треба коалиција со независни пратеници и помали партии.

Австралискиот премиер Скот Морисон го призна поразот на изборите, што значи дека опозициската Лабуристичка партија, со поддршка на партиите кои ги поддржуваат прашањата за животната средина, стави крај на децениското конзервативно владеење, пишува Ројтерс.

Прелиминарните резултати од саботните избори покажуваат дека либерално-националната коалиција на Морисон била казнета од гласачите во урбаните области и во Западна Австралија.

„Разговарав со опозицискиот лидер и иден премиер Ентони Албанезе. Му честитав на изборната победа“, рече Морисон, кој исто така поднесе оставка како претседател на партијата.

Опозициските лабуристи допрва треба да стигнат до 76 места, од 151 во Долниот дом, за сами да формираат влада, а за конечните резултати е потребно време поради рекордниот број гласови испратени по пошта во рекорден број.

Резултатите покажуваат дека коалицијата на Зелените и група на таканаречени независни, кои се залагаа за политика на интегритет, еднаквост и климатски промени, би можеле да формираат слика за парламентот што би била значително различна од администрацијата на Морисон, која се залагаше за ископ на јаглен.

Албанезе стана популарен поради нивното залагање за бесплатен здравствен систем во Австралија, почитување на правата на ЛГБТ луѓето, но и поради љубителите на рагбито, еден од националните спортови на континентот.

59-годишникот, кого го нарекуваат Албо, бил израснат од самохрана мајка, која добивала инвалидска пензија.

Слични содржини