Москва: Резолуцијата на Бундестагот за Холодомор обид да се демонизира Русија

од Stefanija Kuzmanovska

Министерството за надворешни работи на Русија денеска соопшти дека резолуцијата усвоена од германскиот Бундестаг, со која Холодоморот во Украина од 1932/33 година се прогласува за геноцид врз Украинците, е обид да се оправда кампањата за демонизирање на Русија.

„Ова е уште еден обид да се оправда и да се охрабри кампањата за демонизирање на Русија што се шири во Украина и спонзорирана од Западот, за да се свртат етничките Украинци против Русите и другите народи кои живеат во Русија и на територијата на поранешниот СССР“, се вели во текстот на министерството.

Министерството истакна дека Бундестагот молчи за тоа дека во тоа време гладот ​​не беснееше само во Украина, туку и на целата територија на Советскиот Сојуз.

„Пратениците на германскиот парламент од владејачката коалиција и опозицискиот блок на Христијанско-демократската унија/Христијанско-социјалната унија на Баварија, заборавајќи на тоа, решија демонстративно да го поддржат политичко-идеолошкиот мит што го негуваат украинските власти на предлог на ултра- националистички, нацистички и русофобни сили“, се додава во текстот.

Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека резолуцијата на Бундестагот е апсурдна и ги искривува историските факти, пренесе „Спутник“.

Захарова потсети дека западните земји придонеле за гладот ​​од 1930-тите, барајќи од Советскиот Сојуз да плати со жито во трговски размени.

Германскиот Бундестаг со мнозинство гласови усвои резолуција со која Холодомор (масовен глад во СССР на почетокот на 1930-тите) е прогласен за геноцид врз Украинците.

Слични содржини