Муслиу: Заев нема да остави потоп зад себе

од Берта Китинска

Заев беше тој кој ја направи коалицијата помеѓу СДСМ и ДУИ и тој е центарот на таа коалција така да во зависност како ќе се одвиваат  работите во однос со Бугарија сметам дека не мора никој да му каже да остане затоа што можеби ќе има потреба да остане, вели политичкиот аналитичар Алберт Муслиу во Утрински Брифинг.

-Мислам дека Заев кога ја најави оставката кажа дека нема да остави потоп позади себе туку се труди да ги стабилизира работите како во партијата така и во владата, но неговот останување евентуално како што се зборува до март не значи неодговорно однесување од страна на неговата партија, вели Муслиу.

Тој додаде дека одлуката за оставката е избрзана.

-И Ердоган го изгуби Истанбул,  но не даде оставка, вели  Муслиу.

Слични содржини