МЗ: 126 нови случаи на КОВИД-19, 19 се реинфекции

од Vladimir Zorba

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.152 тестови, а регистрирани се 126 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 55, Битола – 23, Велес – 9, Кавадарци – 6, Прилеп – 5, Гостивар – 4, Охрид, Струмица и Гевгелија – по 3… Регистрирани се 19 реинфекции.

Регистрирани сe 152 оздравени пациенти од: Скопје – 86, Битола – 24, Прилеп – 9, Велес, Кавадарци и Кичево – по 5…

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица.

Досега во земјата бројот на починати е 9.261, а бројот на активни случаи изнесува 1.004.

Слични содржини