На Британија и се заканува РАСПАД: Шкотите најавуваат нов референдум, Ирците „следат внимателно“

од Vladimir Zorba

Премиерот на Шкотска, Никола Старџен изјави дека ќе истрае во плановите за одржување нов референдум за независност на Шкотска, бидејќи резултатите покажаа дека нејзината партија ќе победи на изборите за Парламент на Шкотска. Лидерот на ирската партија „Шин Фејн“, Мери Лу Мекдоналд, рече дека тие „внимателно следат што ќе се случи во Шкотска“.

Резултатите од изборите покажуваат дека Шкотската национална партија, заедно со Шкотската зелена партија, ќе има значително мнозинство пратеници кои се за независност, објави Ројтерс.

Според резултатите, кои сè уште не се конечни, Шкотската национална партија (СНП) и Шкотската зелена партија, кои ветија референдум за независност доколку победат, освоија 65 од 87 места за кои гласовите се преброени на парламентарните избори со вкупно 129 пратеници.

СНП, која би имала четврти мандат на власт, најави дека ќе побара нова декларација за отцепување од Велика Британија доколку освои мнозинство во парламентот, кој брои 129 пратеници.

Ова може да предизвика конфликт со британскиот премиер Борис Џонсон, кој ја отфрла можноста за таква изјава затоа што вели дека Шкотите веќе одлучиле во 2014 година да останат во Велика Британија, додава Ројтерс.

Победата на партиите кои се залагаат за независност на изборите во Шкотска е „важна за кампањата на ирското единство и укажува на фундаментални промени во Велика Британија“, изјави денеска претседателката на ирската националистичка партија „Шин Фејн“, Мери Лу Мекдоналд.

Лидерот на „Шин Фејн“ рече дека нејзината партија, која е дел од владејачката коалиција во Северна Ирска и главна опозициска партија во Ирска, ќе следи многу внимателно што ќе се случи следно во Шкотска.

Таа верува дека ќе има декларации за ирското единство и дека е прашање на време и дека референдумот во Шкотска или нејзината независност суштински би го променил уставното уредување на Велика Британија и ќе има многу силно влијание врз настаните во Ирска.

„Резултатот на СНП е значаен и мислам дека е само последица на фактот дека политиката низ Велика Британија и Ирска минува низ период на суштински промени“, изјави Мекдоналд за Ројтерс.

„Шин Фејн“ со години се залага за обединување на Северна Ирска со Република Ирска, особено откако Велика Британија гласаше за напуштање на Европската унија во 2016 година, и покрај фактот дека мнозинството во Северна Ирска сакаше да остане во ЕУ.

Слични содржини