На концерт на славен рокер не можат да дојдат вакцинираните со АстраЗенека

од Nikola Popovski

СЛАВИОТ рокер Брус Спрингстин се враќа на настапите на Бродвеј, што воодушеви многу обожаватели на музичарот. Концертите ќе се одржат од 26 јуни до 4 септември.

Иако многумина беа воодушевени што можеа да присуствуваат на неговиот концерт, се чини дека доаѓањето на настапот ќе зависи од вакцината што ја примиле обожавателите. Секој што планира да оди на концерт, мора да ги прими сите дози на вакцина и тоа само оние одобрени од американската Администрација за храна и лекови.

Фановите, кои купиле билети, сепак нема да можат да одат на концертот доколку биле вакцинирани со АстраЗенека, бидејќи оваа вакцина сè уште не е официјално одобрена од американската Администрација за храна и лекови. Концертот е отворен за луѓе кои биле вакцинирани со втора доза на Фајзер/Бионтек или Модерна најмалку 14 дена пред настапот и оние кои ја примиле вакцината Џонсон и Џонсон.

„Според законот на државата Њујорк, на концертот Спрингстин на Бродвеј, што ќе се одржи во театарот„ Сент Jamesејмс “, ќе можат да присуствуваат само оние кои имаат доказ дека примиле одобрени вакцини против коронавирус (Фајзер, Модерна, Џонсон и Џонсон)“, се вели на официјалната веб-страница на музичарот.

Слични содржини