На Курти му е забрането да учествува на изборите

од Nikola Popovski

Лидерот на движењето „Самоопределување“, Албин Курти, нема да може да учествува на претстојните парламентарни избори во Косово и Метохија, бидејќи избирачкиот одбор за жалби и петиции во Приштина донесе одлука кандидатите кои биле осудени во последните три години, немаат право да учествуваат.

ЕЦАП ја донесе одлуката врз основа на жалбите на сите партии, и врз основа на одлуката на Централната изборна комисија, пренесува Коха.

„И покрај уцените и притисоците што доаѓаат од страните што се жалат, ЕЦАП ја извршува својата работа со целосен професионализам во согласност со одлуката на Уставниот суд и важните закони“, соопштил извор од ЕЦАП.

Покрај Курти, уште четири кандидати од листата на движењето „Самоопределување“ нема да можат да учествуваат на изборите.

loading...

Слични содржини