На срцето и срцевите заболувања квалитетниот сон исто влијае како и вежбањето и исхраната

од desk4

Студијата направена на колеџот за кардиологија во Вашингтон покажува дека луѓето кои спијат меѓу шест и седум часа навечер имаат помали шанси да добијат срцев удар или мозочен удар отколку оние кои спијат повеќе или помалку од тоа.

Американските доктори и научници нагласуваат дека со правилна и урамнотежена исхрана, редовна физичка активност и апстиненција од цигари и алкохол, квалитетот на сонот подеднакво влијае на здравјето на кардиоваскуларниот систем.

Ова го покажало неодамнешното истражување направено на колеџот за кардиологија во Вашингтон, во кое се вели дека луѓето кои спијат меѓу шест и седум часа на ден имаат помали шанси да добијат срцев удар или мозочен удар од оние кои спијат повеќе или помалку од тоа. Ваквите податоци ги добиле научниците, по седум и пол години следење на 14.079 учесници во Националното истражување на САД за здравје и нутриционистички навики.

За да го измерат ризикот од кардиоваскуларни заболувања, тие користеле таканаречена „формула за спиење“, која меѓу другото ја мери просечната должина на спиењето и ги мери нивоата на реактивен протеин Ц (ЦРП) на учесниците, за кои се покажа дека се поврзани со срцеви заболувања. ризик од атеросклеротични кардиоваскуларни заболувања (АКВБ).

Бидејќи возраста, полот, расата, крвниот притисок и холестеролот се вклучени во мерењето на ризикот од АКВБ, експертите успеаја да го пресметаат ризикот од срцев или мозочен удар (ако шансите за АКВБ, на пример, се помали од пет проценти , шансите се мали. за срцеви), а просечниот вклучен ризик беше 3,5 проценти.

Истражувачите посочија дека ги добиле овие податоци со мерење на сите горе наведени параметри но и времето што секој поединец го поминува на спиење, а оние кои спијат помеѓу шест и седум часа дневно имале најмал ризик.

Авторот на студијата д -р Картик Гупта од болницата Хенри Форд во Детроит рече дека честопати не го гледаме спиењето како фактор што влијае на кардиоваскуларните заболувања, но дека добриот сон кај многумина може значително да го намали кардиоваскуларниот ризик.

1/4 од учесниците кои спиеја повеќе или помалку шест до седум часа имаа поголема веројатност да умрат од некои срцеви заболувања – објаснува д -р Гупта за The Sun, и посочува дека, покрај диетата и вежбањето, клучно е да се обрне внимание и на должината и квалитетот на спиењето.

 – Треба да сториме се за да го подобриме квалитетот на спиењето, бидејќи не е ист квалитет да спиеме шест до седум часа и да се вртиме во кревет половина од тоа време – вели докторот.

Овие резултати беа објавени кратко време откако NHS објави дека наскоро, благодарение на уред со нова технологија, срцевите заболувања ќе можат да се дијагностицираат за само неколку минути.

Овој иновативен уред прикажува „обичен“ КТ во 3D, па на пример, опасна по живот коронарна артериска болест може да се потврди за само дваесет минути.

10 совети за поквалитетен сон

Нутриционист и експерт за хормонско здравје д -р Берти Стрингер ги сподели своите совети за добар сон, а еве што тој препорачува:

Одвојте време да се опуштите

Многу луѓе страдаат од проблеми со спиењето предизвикани од стрес, и во времето на пандемијата, тој број нагло се зголеми. Затоа, одвојте малку време за себе секој ден, опуштете се во кадата, пишувајте дневник или разговарајте со пријател и барем накратко отстранете ги сите грижи.

Најдете добра рутина и држете се до неа

Најдете вечерна рутина што одговара на вашата возраст и начин на живот.

Имајте повеќе секс

Поради ендорфините кои ни помагаат да се релаксираме и му помагаме на телото да влезе во длабоката РЕМ фаза на спиење.

Избегнувајте алкохол

Бидејќи не само што го намалува нивото на тестостерон, туку влијае и врз сексуалните перформанси и ги зголемува шансите за еректилна дисфункција.

Избегнувајте алкохол

Бидејќи не само што го намалува нивото на тестостерон, туку влијае и врз сексуалните перформанси и ги зголемува шансите за еректилна дисфункција.

Отстранете ги сите надворешни пречки Како бучава и силна светлина: направете ја вашата спална соба тивко и мирно место за одмор, а исто така можете да ја намалите светлината или да запалите свеќи и да пуштите некоја „лесна“ музика.

Надокнадете ги витамините и хранливите материи 

Витамините се особено важни за регулирање на циркадниот ритам, и бидејќи нивните недостатоци се вообичаени, можете да користите тест на крвта за да откриете што ви недостасува и соодветно да ја надополните или прилагодите вашата исхрана.

Слабеење 

Губењето само пет проценти од вашата тежина може позитивно да влијае на должината и квалитетот на спиењето.

Бидете активни

И поминувајте што повеќе од тоа активно време на отворено, бидејќи да се биде надвор помага при проблеми со спиењето и го стимулира производството на витамин Д.

Избегнувајте јадење доцна навечер и чувајте ги грицките надвор од спалната соба 

Оброците доцна навечер го нарушуваат квалитетот на спиењето и го зголемуваат ризикот од развој на дијабетес и дебелина.

Навечер избегнувајте „сино“ светло на екранот  

Таканаречената „сина светлина“ од екраните на мобилните телефони и лаптопите може да го потисне производството на мелатонин и со тоа да го продолжи времето што треба да заспиеме – затоа отстранете ги овие уреди барем еден час пред спиење.

Слични содржини