На стартот на Серија „А“: Пиоли оптимист, свесен е за силата на Милан!

од Vladimir Zorba

Тренерот на Милан, Стефано Пиоли денеска изјави дека е оптимист за стартот на новата сезона во Серија „А“, како и дека тимот само ќе напредува.

„Милан е силен, но теренот ќе покаже дали сме најсилни. Исти сме, имаме ист став и го гледам истиот дух кај моите играчи како лани, тоа ме прави оптимист“, изјави Пиоли на пресот. конференција.

Минатата сезона Пиоли го предводеше Милан до првото Скудето по 2011 година. Милан заврши на првото место со 86 бодови, додека градскиот ривал Интер го зазеде второто место со два бода помалку.

Милан ќе ја започне новата сезона во Серија А со домашен натпревар против Удинезе. За саботниот натпревар Милан нема да може да смета само на повредениот играч за врска Сандро Тонали.

Пиоли додаде дека никој, вклучително и тој, не го достигнал „највисокото ниво“ во моментов.

„Мора да имате карактер за да се подобрувате од ден на ден“, изјави 56-годишниот италијански тренер.

Натпреварот меѓу Милан и Удинезе почнува во 18:30 часот.

Слични содржини