Актуелно
Почетна / Breaking news / НАД 120 СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД 19

НАД 120 СЛУЧАИ ПОЗИТИВНИ НА КОВИД 19

Бројката на новозаразени случаи во земјава во последните 24 часа е над 120 лица. Според нашите извори бројот на позитивни случаи во Скопје е над 50 лица.

Комисијата за заразни болести најдоцна до утре ќе одлучи дали ќе предложи враќање на рестриктивните мерки за време на продолжениот викенд, пред христијанскиот празник Духовден.

– Одлуката ќе ја донесеме во следните неколку денови, сигурно до четврток, имајќи предвид дека и в петок има празник, кога може да се случи граѓаните да не ги почитуваат превентивните мерки. Во однос на тоа како ќе се изведе, сигурно добро ќе се разгледаат регионите, па потоа ќе разговараме со одговорни лица во МВР, кои што евентуално би го организирале сето тоа. До четврток ќе се донесе дефинитивна одлука за тоа како ќе се организира движењето во текот на викендот, изјави вчера министерот за здравство Венко Филипче.

loading...