Надал без милост и загубен сет се пласира во 3. коло на АО

од Nikola Popovski

Надал во првото коло го совлада Жирона со 3-0, сега го декласираше Јаник Ханфман, 126-от играч во светот.

30-годишниот Германец не можеше да му парира на Шпанецот, беше поразен од Рафа со 6:2, 6:3, 6:4, имаше добри моменти, но недоволно за да го загрози исходот во секој момент или да се закани со освојување на барем еден сет.

Рафа со тоа обезбеди трето коло со максимален учинок и потврди дека е целосно подготвен за предизвиците на Грен слем.

Сепак, факт е дека тој досега немал потежок ривал, а тоа наскоро може да се промени. Во следното коло може да игра против Карен Хачанов, кој е 28-ми носител, чив ривал е Бенџамин Бонзи.

Надал има 20 грен слем титули и сака да го освои трофејот за на вечната листа да ги стави Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер. Во исто време, последен и единствен пат кога го освои Мелбурн беше во 2009 година.

Слични содржини