Надал оптимист по операцијата: Морам да бидам силен на патот кон закрепнување

од Vladimir Zorba

Рафаел Надал за прв пат се обрати до јавноста по операцијата на левата нога.

Надал беше опериран на левата нога, поради што годинава ја заврши сезоната, но Шпанецот е оптимист и сака да се врати на теренот.

„Добро сум, иако малку ме боли ногата. Ова е период што е комплициран и на лично и на професионално ниво. Пред мене е долг процес на опоравување и морам да бидам силен за успешно да се вратам на теренот“, рече шпанскиот тенисер Рафаел Надал.

Надал поради повреда ги пропушти Вимблдон, Олимписките игри и УС Опен, а оваа година нема да се врати на терените.

„Сценариото за оваа сезона не беше да куцам денес. Треба да се приспособиш и да ги прифатиш работите такви какви што се. Отсекогаш сум наоѓал начин да напредувам. Работите се комплицираат со возраста, но јас сум позитивен и среќен за се што имам направено досега“, нагласи Надал.

Слични содржини