Надал откри со кој е полесно – Федерер или Ѓоковиќ

од Stefanija Kuzmanovska

Тони Надал, чичко и поранешен тренер на Рафаел Надал, откри со кој полесно се справува неговиот внук – Роџер Федерер или Новак Ѓоковиќ.

Надал дебитираше за Ролан Гарос како тинејџер во 2005 година, и оттогаш има освоено рекордни 13 титули – повеќе од било кого на еден Гренд слем.

За да стигне до 13 од неговите 20 Гренд слем титули, Рафа мораше да се бори со двајца од тројцата најдобри тенисери на сите времиња – Ѓоковиќ и Федерер.

Во интервју за поранешната тенисерка Даниел Хантухова, долгогодишниот тренер на Надал откри дека било полесно да се победи Швајцарецот на земја отколку Србинот.

„Можевме да го нападнеме бекхендот на Федерер, бидејќи тој понекогаш имаше проблеми со тој удар во текот на целата своја кариера. Никогаш не знаевме што може да се случи против Ѓоковиќ “, изјави Тони Надал.

Рафа, со својата луда работна етика и упатствата на вујко му, освои повеќе титули на Отвореното првенство на Франција отколку што некој мислеше дека би сакал.

„Уште како момче, мислев дека ќе стане исклучителен играч, но никогаш не верував дека таму ќе освои дури 13 титули“, се сеќава сегашниот стратег на Феликс Оже-Алиасима.

Пред овогодинешното издание на турнирот, во чест на Рафа беше подигната статуа.

„Тоа беше исклучително посебен момент за него“, додаде Тони.

Слични содржини