Надал: Ситуацијата со грбот не е задоволителна

од Stefanija Kuzmanovska

Рафаел Надал го совлада Мајкл Мо (6: 1, 6: 4, 6: 2), но без оглед на тоа, Шпанецот призна дека не се чувствува добро.

– Проблемот со мојот грб е надвор од контрола, далеку е од тоа. Продолжувам да играм најдобро што можам на теренот, се обидувам да најдам начин да продолжам да играм. Многу е важно да бидам на теренот кратко време за време на игрите, но знам дека времето ми истекува. Чувствувам болка 18-19 дена и свесен сум дека ако не најдам начин да ја отстранам, ќе биде многу тешко тука да ја исполнам мојата цел овде – изјави Надал.

Шпанецот не застана тука.

– Ситуацијата со грбот не е задоволителна. Пробавме неколку третмани и утре ќе биде многу важен ден затоа што мора да најдеме некој нов. Ако тоа не е ефикасно, ќе бидам на работ бидејќи третиот круг веќе носи поголеми побарувања. Со сета почит кон Мо, денешниот натпревар не беше тежок и успеав да го издржам натпреварот без поголеми проблеми – потенцираше Надал.

Тој истакна дека ќе мора да најде решение пред следното коло, доколку сака на квалитетен начин да се бори против Камерон Нори.

– На лесен натпревар без стрес како денес, можам да сервирам добро, но знам дека нема да биде доволно во следните кола. За мене ќе биде важно да се подобрам – додаде тој.

Слични содржини