Најавена најголемата промена во одбранбениот сектор на Украина од почетокот на руската инвазија

од Vladimir Zorba

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека одлучил да го смени министерот за одбрана Олексеј Резников и ќе побара од парламентот оваа недела да го замени со Рустем Умеров, шеф на главниот украински фонд за приватизација.

Објавата, дадена во неговото ноќно обраќање до нацијата, ја претставува најголемата промена во одбранбениот сектор на Украина од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година.

Резников, кој беше назначен за министер за одбрана во ноември 2021 година, помогна да се обезбедат милијарди долари западна воена помош, но беше оптоварен со обвинувања за корупција во неговото министерство, кои тој ги опиша како клевета.

„Решив да го сменам министерот за одбрана на Украина. Олексеј Резников мина низ повеќе од 550 дена целосна војна“, рече Зеленски.

„Верувам дека на министерството му требаат нови пристапи и други формати на интеракција и со армијата и со општеството во целина.

Промената на министерот за одбрана мора да биде одобрена од парламентот, но најверојатно ќе биде поддржана од мнозинството пратеници, пишува Ројтерс. Зеленски рече дека очекува парламентот да го одобри именувањето на Умеров.

Умеров, 41-годишен поранешен пратеник, е на чело на Фондот за државна сопственост на Украина од септември 2022 година.

Гласините за можна оставка или смена на Резников се зголемија по серијата обвинувања за корупција во министерството.

По тие први извештаи, Резников изјави дека не планира да поднесе оставка, но додаде дека секоја одлука за неговата иднина ќе ја донесе претседателот.

Слични содржини