Актуелно
Почетна / Спорт / Најголемиот проблем на Барса – само Меси игра фудбал

Најголемиот проблем на Барса – само Меси игра фудбал

Веќе неколку сезони постои теза дека Лионел Меси е срцето и душата на Барселона, и дека овој тим би бил потполно беспомошен без генијалниот од Аргентина.

Еден од најдобрите фудбалери на сите времиња се најде во центарот на вниманието во последните неколку недели поради неговата наводна желба да го напушти каталонскиот клуб, бидејќи не е задоволен од тоа како се одвиваат работите.

И секој има право да биде.

Меси е прва виолина на тимот и оваа сезона, и нема играч на радарот кој би можел да ја преземе неговата улога.

Или неговиот авторитет е толку силен што другите „се поклонуваат“ и чекаат да направи нешто.

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, го истакна тој проблем минатата година.

„Случајот со Барселона е интересен. Има историја во која е напишано дека својот успех го заснова на брилијантните колективи. Лео Меси беше на врвот и се чинеше дека ја прави разликата. Што е различно денес? Ми се чини дека фудбалерите на Барселона играат на таков начин што чекаат да видат што ќе направи Меси“, изјави Венгер во тоа време.

Оваа практика продолжи и оваа сезона, а статистиката укажува дека Меси е единствениот фудбалер во тимот кој има желба да нападне.

Меси е далеку прв по бројот на „прогресивни додавања“, односно топки кои се насочени кон голот на противникот.

Според тоа истражување, следниот најдобар офанзивен играч е Иван Ракитиќ, хрватски фудбалер кој веќе некое време е на тенок мраз, односно на излезна врата на стадионот „Камп Ноу“.

Следен е Серхио Бускетс, кој честопати се опишува како „касап“, односно фудбалер чија примарна работа е да ја расипува играта на противникот, што е теза дека во овој случај целосно паѓа во вода.

Младиот Френки де Јонг има тенденција да биде креатор, но проблемот со него е што тој често игра надвор од својата примарна позиција, повеќе кон крилата, наместо во централниот дел на теренот.

Барселона ќе се обиде да ја промени оваа состојба со тоа што ќе го донесе Миралем Пјаниќ, но едно е сигурно и тешко е да се смени – Меси е неспорен шеф на Барселона, што е можен проблем за колективот кој со децении гради репутацијата на тимски клуб.

loading...