Актуелно
Почетна / Сцена / Наоми Кембел како темнокожа божица во новото видео на Бијонсе

Наоми Кембел како темнокожа божица во новото видео на Бијонсе

Бијонсе вчера премиерно го претстави својот нов визуелен албум „Black is King“, во кој настапуваат и нејзината ќерка Блу Ајви, како и манекенката Наоми Кембел.

Напишана, режирана и продуцирана од Бијонсе, „Black Is King“ премиерно ја прикажа на платформата за стриминг Дизни +, само една година по саундтракот што го издаде за новиот римејк на „The Lion King“. Песните од албумот се засноваат на споменатиот саундтрак и претставуваат еден вид продолжение на она што уметникот претходно го објави.

Бијонсе, исто така, вети, и сега исполни, дека визуелниот албум ќе ги слави семејствата со темна кожа во САД и Африка, кои минале низ теророт на расизмот.

„Албумот е за млади Афроамериканци и нивните семејства кои поминале низ патување на предавство, љубов и самосвест. „Black Is King“ е своевидна афирмација на афро-американската култура, чија цел е да се претстави поголемо значење на овие семејства и визуелно да се прослави црниот отпор и културата“, се вели во официјалното соопштение.

Покрај албумот, Бијонсе на Јутјуб претстави и хит сингл наречен „ALREADY“, што го направи заедно со Мејџер Лејзер.

Албумот, исто така, доаѓа само неколку месеци по големите анти-расистички демонстрации што ги потресе сите педесетина американски држави, што се случи откако полицискиот службеник Дерек Човин го уби афроамериканец Џорџ Флојд со задушување.

Визуелниот албум е создаден и како филм, а во некои од впечатливите снимки се појавува и нејзината ќерка Блу Ајви, како и манекенката Наоми Кембел, која е претставена како темна боја на божица.

loading...