Нападнат републиканскиот кандидат за гувернер на Њујорк: Напаѓачот скокнал на бината (ВИДЕО)

од Stefanija Kuzmanovska

Републиканскиот кандидат на претстојните избори за гувернер во Њујорк, Ли Зелдин, беше нападнат во четвртокот за време на кампања пред Рочестер.

Според очевидци, сторителот е снимен како скока на сцената и го напаѓа Зелдин со „остар предмет“.

Иако првичните информации укажуваа дека насилникот бил вооружен со нож и наводно се обидел да го „прободе“ политичарот, некои фотографии објавени на Твитер покажаа дека оружјето се чини дека се месингани зглобови со шилци.

„За среќа, успеав да му го зграпчам зглобот и да го запрам на неколку моменти додека другите не се снајдоа со него“, рече Зелдин во изјавата цитирана од АП, потврдувајќи дека не е сериозно повреден.

Слични содржини