Почетна / Актуелно / Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави

Наредена итна евакуација во Џексонвил поради поплави

  Градот Џексонвил на северозапад на Флорида, издаде денеска наредба за итна евакуација бидејќи се очекува нивото на поплави поради ураганот Ирма дополнително да се зголеми поради надоаѓање на плима.

– Доколку сте во евакуациска зона долж реката Сент Џонс мора да заминете веднаш, објави на Фејсбук канцеларијата на шерифот на Џексонвил. Веќе е регистрирано историски високо ниво на поплави и властите предупредуваат дека ќе продолжи да се зголемува.

– Очекувајте 1,2 до 1,8 метри над нормалното плима ниво, се вели во соопштение. Во Џексонвил живеат околу 880.000 луѓе и тој град не беше на директниот пат на Ирма која ослабе на ниво на тропска бура и се движи кон север.

loading...