НАСА објави снимки од „неверојатни“ сончеви блесоци што предизвикаа радио пречки на Земјата

од Vladimir Zorba
330 прегледи

Американската вселенска агенција (НАСА) објави фотографии од најмоќниот сончев блесок во последните шест години, кој се појави на површината на Сонцето, оддалечен 150 милиони километри. Тој бил толку силен што накратко ја прекинал радио комуникацијата во одредени делови на земјата.

Користејќи ја опсерваторијата Solar Dynamics, вселенско летало лансирано во 2010 година, кое постојано ја следи активноста на Сонцето, агенцијата снимила снимки со светли бои на феноменот познат како коронално масовно исфрлање (CME), пишува „Гардијан“.

Според НАСА, станува збор за сончев блесок од класа X со најголем интензитет, со потенцијал да влијае на радио комуникациите, електричните мрежи, навигациските сигнали и да претставува ризик за вселенските летала и астронаутите.

Слични содржини