Актуелно
Почетна / Глобално / Балкан / НАТО се огласи по „откритието“ на Курти: Косовските безбедносни сили ќе се движат на северот на Косово, само со претходна согласност од командантот на Кфор

НАТО се огласи по „откритието“ на Курти: Косовските безбедносни сили ќе се движат на северот на Косово, само со претходна согласност од командантот на Кфор

Претставник на НАТО изјави дека косовските безбедносни сили мора да го известат и да добијат претходно одобрение од командантот на КФОР за какво било движење во северно Косово. Ова е објавено од „Газета експрес“.

„Секое движење на КБС во северно Косово бара претходно известување и согласност на командантот КФОР“, рече неименуван официјален претставник на НАТО во одговор на приштинскиот весник.

Официјален претставник на НАТО истакна дека нивото на ангажман на НАТО со КБС веќе е разгледано по одлуката за трансформација на КБС и дека разговорите за ова прашање продолжуваат, објави „Косово онлајн“.

Во одговорот се детализира 20-годишниот придонес на НАТО за стабилноста на регионот на Западен Балкан и се нагласува дека мисијата на НАТО останува непроменета и целосно во согласност со Резолуцијата 1244.

“Ние сме тука да одржуваме безбедно опкружување за сите луѓе во Косово и тоа е она што го правиме. Во исто време, по одлуката за трансформација на КБС, сега го разгледуваме нивото на ангажман на НАТО со КБС. Овие дискусии продолжуваат. Нашиот мандат не е променет и ние ќе продолжиме, а исто така, го поддржуваме продолжувањето на дијалогот спонзориран од ЕУ меѓу Белград и Приштина, како единствено остварливо политичко решение за регионот “, се наведува во одговорот на НАТО за весникот„ Експрес “.

Премиерот на Косово, Албин Курти, денеска објави договор постигнат во 2013 година меѓу Хашим Тачи и тогашниот генерален секретар на НАТО, Андрес Фог Расмусен.

Во најавениот договор, Тачи, како премиер во тоа време, му даде гаранција на НАТО дека КБС ќе работи во северно Косово само со претходна согласност со КФОР.

loading...