НАУЧНИЦИ ПОБИВААТ МИТОВИ ЗА ВАКЦИНИТЕ: Треба ли да ги примат оние што прележале Ковид, што е со бремените жени?

од Stefanija Kuzmanovska

Брзиот развој на вакцини против коронавирус во текот на изминатата година предизвика ширење на бројни дезинформации за нивната безбедност и ефикасност, со кои се залажува јавноста и може да ги загрози животите на луѓето, предупредуваат научници.

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека ширењето дезинформации за вакцините е меѓу првите десет закани за јавното здравје на глобално ниво. Вакцинацијата, според СЗО, може да спречи два до три милиони смртни случаи поврзани со коронавирус годишно.

Затоа научници предупредија на некои од најголемите митови за вакцините против коронавирусот:

Вакцините не се безбедни затоа што се развиваат премногу брзо

Вакцините против коронавирус, кои во моментов се користат ширум светот, поминаа низ ригорозни и строги клинички испитувања. Секоја од нив е тестирана на илјадници луѓе по првичното тестирање на животни.

Производителите на вакцини истакнуваат дека сите резултати од тестовите докажале дека вакцините се безбедни и ефикасни. Покрај внатрешните контроли во самите компании, сите вакцини, вклучувајќи ги и оние произведени од Pfizer и BioNTek, Moderna и AstraZeneca, исто така, подлежат на строги контроли од други регулатори одговорни за безбедност на лековите.

Во подоцнежните фази на студијата, утврдено е дека вакцините Pfizer и Moderna се ефикасни 95 и 94,1 проценти во спречување на сериозна инфекција со Ковид-19, додека вакцината развиена од Универзитетот во Оксфорд и AstraZeneca е ефикасна 70 проценти.

Вакцините ја менуваат човечката ДНК

Вакцините против коронавирус развиени од Pfizer/BioNTek и Moderna содржат РНК (или mRNA) што ги учи човечките клетки како да произведат протеин кој предизвикува имунолошки одговор на коронавирусот. На овој начин се гради имунитет против вирусот.

mRNA од вакцините никогаш не влегува во клеточното јадро каде што е зачувана ДНК, посочуваат од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

– Ова значи дека mRNA не може да влијае на нашата ДНК на кој било начин. Наместо тоа, mRNA вакцините против КОВИД-19 работат на природната одбрана на организмот за безбедно развивање на имунитет на болеста. Покрај тоа, имуните клетки на човекот се распаѓаат и се ослободуваат од mRNA наскоро по добивањето на потребните упатства за производство на протеини, објасни ЦДЦ.

Вакцините против коронавирус влијаат на плодноста

Некои жени се загрижени дека вакцините против коронавирус можат да наштетат на нивната плодност, за што кружат многу дезинформации на Интернет. Кралскиот колеџ на Велика Британија говореше по повод оваа дезинформација, нагласувајќи дека нема докази што укажуваат на тоа дека вакцината против Ковид влијае на плодноста и дека овие тврдења не се поткрепени со ниту еден научен доказ.

Вакцините не се безбедни за бремени жени

Податоците за безбедноста на вакцините за бремени жени се ограничени, според ЦДЦ. Според истражувањето спроведено на трудници стаорци, не постои загриженост дека вакцините не се безбедни за бремени жени. Научниците планираат да спроведат ново истражување за влијанието на вакцините врз бремените жени во иднина, кога ќе бидат достапни повеќе информации, пренесува CNBC.

Ако сте биле вакцинирани, не мора да носите маска

Дури и по вакцинирањето против коронавирус, постои можност за пренесување на вирусот на други, пишува „CNBC“. Од ЦДЦ посочуваат дека сè уште не е познато како вакцинацијата ќе влијае на понатамошното пренесување на инфекцијата и тие ги повикуваат луѓето да продолжат да носат маски и да држат дистанцата дури и по вакцинирањето.

„Не ми треба вакцина, ја прележав короната“

Иако првата инфекција може да им обезбеди на луѓето антитела против реинфекција, експертите сè уште не се сигурни колку трае оваа заштита.

Прелиминарните резултати од истражувањето на илјадници здравствени работници ширум Велика Британија открија дека луѓето заразени со коронавирус веројатно имаат некаков вид имунитет најмалку пет месеци.

Во друга студија, научници тврдат дека имунитетот трае осум месеци. Сепак, податоците, исто така, сугерираат дека лица со антитела сè уште можат да бидат носители на вирусот.

Слични содржини