Навални ги обвини Епл и Гугл дека се соучесници на Путин

од Nikola Popovski

Рускиот затворен опозициски лидер Алексеј Навални ги обвини американските технолошки компании „Епл“ и „Гугл“ за договор со Владимир Путин, бидејќи, на барање на руските власти, тие ја повлеккле неговата апликација посветена на руските избори.

„Ако нешто ме изненади за време на изборите, не беше толку Путин, кој ги фалсификуваше резултатите, туку како семоќните големи технолошки компании послушно станаа негови соучесници“, напиша Навални во пораката објавена од неговиот тим на Инстаграм.

„Едно е кога монополистите на мрежата држат стап, со цврсти принципи за животот, фини гикови кои ја сакаат слободата. Но, сосема е поинаку кога овие луѓе се и кукавици и алчни “, додаде тој.

Навални напиша дека овие луѓе на големите екрани велат дека сакаат да го направат светот подобро место, но внатре има само „лажговци и лицемери“, експлицитно посочувајќи ги Гугл, Епл и Инстаграм.

Под притисок на Москва, Гугл и Епл минатиот петок се согласија да ја повлечат апликацијата за избор на тимот на Алексеј Навални од нивните онлајн продавници во Русија.

Апликацијата овозможи да се добијат упатства за тоа како и кога да се гласа за кандидатите во Кремљ на парламентарните избори, одржани од 17 до 19 септември.

Гугл блокираше и две видеа на Јутјуб, во сопственост на технолошката компанија, каде што поддржувачите на руската опозиција ги објаснија упатствата.

Системот за пораки Телеграм, многу популарен во Русија, исто така, ги повлече упатствата на 18 септември на барање на рускиот регулатор за телекомуникации.

Според извори контактирани од агенцијата Франс прес, властите се заканиле дека ќе ги уапсат вработените во тие технолошки компании во Русија.

Руската опозиција посочи на масовни малверзации на изборите, на кои владејачката партија освои двотретинско мнозинство во парламентот.

Слични содржини