НАВАЛНИ ГИ РАСКАЖА ДЕТАЛИТЕ ОД АВИОНОТ КОГА МУ СЕ СЛОШИЛО: Чувствувам дека нешто не е во ред, ме облива ладна пот

од Aleksandar Petrovski

Рускиот опозиционер Алексеј Навални во интервју за германски Шпигел изјави дека ќе се врати во Русија и ќе продолжи да се занимава со политика, а исто така раскажа детали од авионот на денот кога летал од Томск и му се слошило.

„Бев среќен што никој околу мене не помисли дека нема да се вратам. Сега моја работа е да останам момче што не се плаши. И не се плашам “, рече Навални.

Според него, тој е убеден дека руските власти стојат зад неговото труење во Томск, но тој сепак има намера да продолжи со политичка агитација, „да патува во руски региони, да престојува во хотели и да пие вода во хотелски соби“.
Навални раскажа детали од авионот за време на летот од Томск.

„Се чувствував добро, исто како и на аеродромот. И тогаш … Органофосфатите го напаѓаат вашиот нервен систем, како напад на DoS на компјутер – тоа е преоптоварување што ве крши. Повеќе не можете да се концентрирате. „Чувствувам дека нешто не е во ред, ме облива ладна пот“, рече Навални.

Според него, после тоа отишол во тоалет, се измил, но се чувствувал полошо, иако не чувствувал болка. После тоа, тој се свртел кон стјуардот, паднал на подот и изгубил свест.

Навални верува дека отровот се појавил на неговата кожа во хотелската соба во Томск, пред да замине на аеродромот. Според него, затоа е потребно да се прегледа неговата облека што ја имал тој ден.
На прашањето како отровот не им наштети на другите луѓе, Навални рече дека станува збор за „минимална количина отров“, поради што никој од неговата околина не е убиен.

Коментирајќи ги предлозите за суспендирање на проектот „Северен поток 2“, Навални рече дека одлуката треба да ја донесе Германија и дека санкциите против Русија нема да имаат ефект, но потребни се ограничувања за конкретни лица.

„Суспензијата на„ Северен поток 1 “е работа на Германија. Донесете сами одлука “, рече Навални.

На крајот на август, Навални се разболе во авион што леташе од Томск. Тој беше пренесен на лекување во берлинската болница „Шарите“, а моментално е во Германија.

loading...

Слични содржини