Актуелно
Почетна / Магазин / Убавина и Здравје / Навики кои можат целосно да го уништат имунолошкиот систем: Сите ги правиме, а не сме ни свесни за последиците!

Навики кои можат целосно да го уништат имунолошкиот систем: Сите ги правиме, а не сме ни свесни за последиците!

„Балансираната исхрана богата со витамини и минерали е од големо значење за силен имунолошки систем. Покрај тоа, клучно е да се јаде само домашна храна и да се избере сезонско овошје и зеленчук“, вели нутриционистката Сена Бинож.


Лекарите предупредуваат дека некои лоши навики можат да нè направат поранливи и помалку отпорни на напади на вируси и дека тие можат да доведат до фатални последици.

За да бидете отпорни, мора да се стави крај на овие навики:

1. Прескокнување појадок

За да ги задоволите вашите дневни енергетски потреби, појадокот е најважен. Исто така, во овој период, телото мора да ги прими сите потребни хранливи материи, така што не се препорачува ригорозна диета. Во текот на денот, потребни се 3 главни оброци и 2 закуски.

Прескокнувањето на појадокот може да ја зголеми количината што ја јадете во други оброци, што резултира во нерамнотежа на шеќерот во крвта.

„Отпорноста на телото исто така се намалува кога сте гладни“.

Најдобрата опција за појадок е омлет, бидејќи јајцата се квалитетен извор на протеини. „Нивните високи нивоа на железо и витамин А го одржуваат имунолошкиот систем“.

2. Прескокнување на закуска

Меѓу главните оброци обавезно направете неколку лесни закуски помеѓу главните оброци за одржување на шеќерот во крвта, да го контролирате апетитот и да ги задоволите вашите дневни потреби за исхрана.

Закуски како овошје и јогурт или јадки како бадеми, ореви или лешници ќе помогнат да се зголеми отпорноста на организмот.

3. Иста исхрана

Со повторување на слични оброци неколку дена по ред, вие му нанесувате штета на телото. За да може имунитетот да биде силен, неопходно е да се комбинира храна и да се јаде што е можно поразлична храна.

4. Недоволна хидратација

Доволно вода е неопходна за варење, апсорпција на хранливи материи, отстранување на штетен отпад од организмот и други метаболички процеси. На нашето тело всушност му требаат 30 милилитри вода за килограм од нашата тежина.

5. Премногу тесто и слатки

Ништо не може да го уништи имунолошкиот систем како премногу шеќер. Конзумирањето на едноставни јаглени хидрати кои не содржат влакна како што се колачи, бонбони и пецива, го нарушува нашиот баланс на шеќер во крвта. Со обезбедување на ситост за краток временски период, овој вид на храна ќе нè натера да јадеме повеќе во текот на следниот оброк.

6. Намален внес на протеини

Протеинот е важен за градење ткива и обновување и за борба против вирусни и бактериски инфекции. Нискиот внес на протеини може да предизвика да ослабне нашиот имунолошки систем.

7. Употреба на витамин Ц надвор од препораките

Витаминот Ц игра важна улога во заштитата на организмот од инфекции. Бидејќи телото не може да складира витамин Ц, задолжително е редовно да консумирате храна како портокали, лимони, пиперки, киви и домати.

Сепак, од друга страна, употребата на додатоци на витамин Ц без медицински надзор исто така може да предизвика оштетување и да предизвика камења во бубрезите. Се препорачува да внесете витамин Ц на организмот од храна, наместо да се потпирате на додатоци.

loading...