НБА: Лејкерси паднаа пред Сакраменто, Аталанта запиша гостински триумф (ВИДЕО)

Сакраменто Кингс го совлада ЛА Лејкерс со 123: 120, а српскиот репрезентативец Немања Бјелица постигна шест поени и асистенции, како и пет скока.

Лејкерси играа без повредените Леброн Џејмс, Ентони Дејвис и Марк Гасол, со што „кралевите“ искористија. Најдобри кај Сакраменто беа Бади Хил со 29 поени (7/11 за три) и Диарон Фокс со 23 поени.

Аталанта беше подобра на гостувањето кај Орландо со резултат 115: 112. Тре Јанг постигна 32 поени со осум асистенции за Хоукс. Богдан Богдановиќ по паузата по втор пат беше во тимот поради повреда, а за 20 минути постигна девет поени (1/5 за три, 2/3 за два), плус два скока. На Орландо не му помогна ниту одличниот Никола Вучевиќ со 29 поени и девет фатени топки.

Далас ја победи Оклахома со 87:78, а Бобан Марјановиќ не доби шанса во победничкиот тим. Во отсуство на Лука Дончиќ, Кристопс Порзингис (13 скока) и Тим Хардвеј постигнаа по 19 поени.

Најдобриот тим во Источна Филаделфија го надигра најдобриот тим на Јута на Западот и славеше со резултат 131: 123 по продолженијата. Theоел Ембид постигна 40 поени и 19 скока во победничкиот тим, додека кај Јута, Донован Мичел постигна 33 поени со осум скока и шест асистенции.

loading...

Слични содржини