НБА: Се предлага намалување на платите на играчи за 50 отсто

од Nikola Popovski

Раководителите на НБА предлагаат платите на играчите да се намалат за 50 проценти поради паузата во сезоната поради пандемијата од коронавирус. Ова го објави на Твитер новинарот Шемс Чаранија. Намалувањето се очекува да стапи на сила од 15 април.

Синдикатот на играчите, од своја страна, бара намалување на платите од 25 проценти, почнувајќи од мај. И двете страни разговараат за опцијата во случај преостанатите натпревари во регуларната сезона во НБА да бидат откажани.

Според програмата, регуларната сезона во лигата требаше да заврши на 15 април, кога беше следната исплата од клубовите до играчите.

Поради пандемијата од коронавирус, средбите во НБА беа прекинати на 11 март, по позитивниот тест на центарот на Јута Џез – Руди Гобер.

loading...

Слични содржини