НБА сурово им се спротивставува на невакцинираните – казна од 350.000 долари по натпревар!

од Nikola Popovski

Канадскиот кошаркар Ендрју Вигинс ги загрижи своите Голден Стејт Вориорс поради изјавата дека не сака да се вакцинира против коронавирусот, што може да ја загрози следната сезона во американската НБА лига и да добие голема парична казна.

Вигинс во текот на оваа година изјави дека нема да се вакцинира „доколку не биде принуден“, што не е во согласност со најновите прописи на НБА лигата.

Најсилната кошаркарска лига во светот неодамна објави правилник според кој сите мерки што се во сила во земјите каде што се играат натпреварите ќе треба да се почитуваат за време на натпреварите, а Сан Франциско, каде Голден Стејт игра, не е соодветно место за Вигинс.

Законот што важи во Сан Франциско вели дека треба да бидете целосно вакцинирани за да присуствувате на настани во затворени простории.

Ако не е вакциниран, тоа значи дека Вигинс нема да може да игра за Вориорс на домашни натпревари, но и на бројни натпревари на гости, што би предизвикало да загуби повеќе од 350.000 долари по натпревар.

Според американските медиуми, челниците на Вориорс го поврзале Вигинс со лекар кој требало да им ги објасни предностите на вакцинацијата, но тоа не му помогнало на 26-годишниот млад ас од Торонто да ја промени својата одлука.

Последната надеж за Голден Стејт и неговите навивачи е дека Вигинс ќе добие дозвола да биде невакциниран од верски причини, што е една од можностите што ги воведе НБА лигата.

Слични содржини