НЕ ГИ КОНСУМИРАЈТЕ ПРЕД СПИЕЊЕ: 3 намирници кои го оптоваруваат вашето тело и го нарушат сонот!

од Vladimir Zorba

Не е мал бројот на оние кои сакаат да грицкаат нешто слатко пред спиење, а чоколадото е секогаш прво на списокот на омилени слатки.

Она што многумина го забораваат е дека содржи голема количина кофеин кој има стресно влијание врз кардиоваскуларниот систем.

Покрај тоа, експертите потсетуваат дека главната состојка на кафето е кофеинот, а познато е дека не се препорачува топлиот црн пијалок пред спиење. Се верува дека овој пијалок има исклучително иритирачки ефект врз нервниот систем и со тоа предизвикува проблеми со спиењето.

Исто така, се посочува да не јадете премногу зачинета храна неколку часа пред спиење. Оваа храна може да предизвика металоиди, што се влошува во моментот кога ќе го ставите вашето тело во хоризонтална положба. Покрај тоа, зачинетата храна е богата со хистамини, кои се мешаат во ноќниот одмор затоа што собираат енергија.

Дури и посно месо како мисирка или пилешко треба да се избегнува пред спиење. Нутриционистите потсетуваат дека протеинот содржан во месото го забрзува ослободувањето на енергијата.

Нутриционистите, исто така, укажаа на заедничката грешка што ја прави секој што се бори со вишокот килограми. Невозможно е да изгубите тежина ако не спиете добро.

loading...

Слични содржини