НЕ ПЛАЌА КИРИЈА, ВОДА И КОМУНАЛИИ: Тинејџер изградил колиба во дворот на куќата на неговите родители (ВИДЕО)

од Nikola Popovski

Тинејџер кој бил решен да добие свој дом заштедил цело богатство затоа што изградил дрвена брвнара во дворот на куќата на неговите родители.

 

Томас Лир, кој работи како столар, започнал да работи на проектот на само 17 години и за две години го заврши својот рустичен дом, за кој не плаќа кирија.

 

Сега, 21-годишникот користел рециклирани дрва за да изгради куќа на земјиштето на неговото семејство во Бристол, во која има кујна од отворен тип и дневна соба во комплет со кревет на извлекување за четворица.

 

Изолирана е, но бара греење на дрва, бидејќи нема централно греење, тушот е со дождовна вода и има хемиски тоалет – сето тоа е вклучено во вкупната цена од само 6.000 фунти.

 

“Сето тоа го изградив без средства. Само сакав да живеам едноставен, живот без стрес”.

 

“Прекрасно е да се има 21 година и да не мора да ги трошам сите пари на кирија. Јас поседувам сè и ми е олеснување”.

 

„Единствено што ми недостасува во нормална куќа е просторот затоа што имам многу работи што едноставно не можеа да се вклопат во мојот нов дом.

 

„Не можевме да ги ставиме ниту во вратата од бањата, па затоа користам завеса за туширање. Мојот туш излегува од системот за собирање дождовница што складира 50 литри вода“.

 

“Јас сум во можност да се истурам со топла вода пет минути пред да стане ладно. Потребни се 30 минути повторно да се загрее”.

 

Се користеше секоја педа од просторот во малечкиот дом, а Томас мораше да спушти дрвена скала од таванот за да може да се искачи до неговиот кревет.

 

Поголемиот дел од работата ја завршил сам, користејќи видеа на Јутјуб или барајќи совет од своето семејство.

 

„Имам многу мало искуство со водовод, поради што мојата бања е основна, но е поврзана со рустикална и селска тема“, додаде тој.

 

„Мојот дедо, кој има 82 години, работеше на мојата електрична енергија, а еден пријател помагаше тука и таму.

 

„Татко ми Тим помогна во поставувањето на водоводот“.

 

„Но, сè друго правев сам – секој викенд го посветував на зградата“.

 

„Додека бев практикант, немав друг избор освен да користам стар материјал.

 

„Најпредизвикувачкиот дел беше покривот, затоа што морав да се осигурам дека е исправно да избегнам протекување.

 

Конструкцијата му даде можност на Томас да заштеди пари и во иднина се надева дека ќе започне сопствен бизнис заснован на искуството.

loading...

Слични содржини