Небензја: Мирот во Украина ќе беше можен одамна, доколку САД не го снабдеа Киев со оружје

од Vladimir Zorba

Ситуацијата во Украина одамна ќе беше решена мирно доколку САД и нивните сојузници престанеа да го полнат режимот во Киев со оружје, изјави денеска постојаниот претставник на Русија во ОН Василиј Небензја.

„Мирот можеше да се воспостави во Украина одамна ако САД и нивните сојузници не го наполнеа режимот во Киев со оружје и не го принудеа да испрати илјадници нови регрути на бесмислено колење“, рече тој на седницата на Советот за безбедност на ОН.

Небензја ги нарече обидите на Западот да ја префрли вината за поткопувањето на стратешката стабилност врз Москва, пренесе РИА Новости.

Слични содржини