Нејмар е најголемата ѕвезда од почетокот на сезоната

од Vladimir Zorba

Нејмар, за кој летово имаше шпекулации дека ќе го напушти Пари Сен Жермен, има феноменален старт на сезоната и е пред сите играчи во топ 5 европските лиги. Статистиката покажува дека Бразилецот веќе има 7 гола и 6 асистенции. Од нив, 5 гола се во првенството – најмногу во водечките првенства на Стариот континент. Останатите 2 гола се од финалето за Суперкупот на земјата.

Во просек, поранешниот играч на Барселона упатува три шута кон голот по натпревар, што е помалку од оние како Меси (4,3), Мбапе (6), Бензема (6), Левандовски и Дарвин Нуњез (по 4,5). Во исто време, сепак, почесто постигнува голови, што го прави уште повреден.

Статистичката платформа WhoScored го оценува досегашниот настап на Нејмар со 9,53 од максимални 10, што е бр.1 во цела Европа.

Јужноамериканецот води и по својот ангажман во вкупно 11 првенствени голови досега – гореспоменатите 5 гола + 6 асистенции.

Имаше информации дека ПСЖ би можел да се раздели со талентираниот напаѓач.

Пред пет дена тренерот на Пари Сен Жермен, Кристоф Галтие изјави дека може да има изненадувања до крајот на трансфер пазарот.

Слични содржини