Неколку работи кои можеби сте ги пропуштиле од синоќешната конференција на Apple

од Vladimir Zorba

Не е невообичаено Apple да претстави хардвер на конференцијата за програмери на WWDC, но оваа година е исклучок.

На синоќешната конференција, покрај ажурираните оперативни системи iOS, iPad OS и macOS, Apple го претстави и новиот M2 чип заедно со два нови лаптопи: MacBook Air и MacBook Pro 13′.

Овогодинешните модели стандардно се напојуваат со нов M2 чип, а дизајнот потсетува на неодамна претставените MacBook Pro 14 и MacBook Pro 15.

Чиповите од „кујната на Apple“ се познати по својата брзина и ефикасност веќе некое време. Претходниот M1 чип докажа дека традиционалните компјутерски оперативни системи навистина можат да работат на мобилната архитектура на ARM, и тоа многу добро. Новиот М2, според компанијата, би требало да ја удвои силата во однос на конкуренцијата.

Нов MacOS Ventura

Apple, исто така, традиционално го претстави новиот MacOS на конференцијата WWDC. Овој пат се вика „Ventura“ и доаѓа со грст мали подобрувања и корекции.

Неодамнешната транзиција на Apple од мобилни на ARM процесори ги приближи MacOS и iOS, при што новиот Ventura OS ги доби повеќето од воведените функции за iOS, како што се повлекување пораки или правење промени по нивното испраќање.

Добрата вест е што сега можете да го користите вашиот iPhone како камера и микрофон на вашиот Mac. Сè што треба да направите е да го доближите до вашиот iPhone и процесот автоматски се вклучува.

Apple исто така прави подобрувања во Spotlight Search. Сега корисниците можат да бараат фотографии според мотивите на нив, како што се животни или цвеќиња. Spotlight сега ги пребарува и пораките и интернетот и ви овозможува да гледате документ директно од пребарувањето користејќи QuickLook (копче Space).

Најкорисната нова функција е подобра манипулација со прозорци со помош на „Stage Manager“.

„Менаџерот на сцената“ може да се активира во контролниот центар и автоматски ги организира апликациите и прозорците во приказот на левата страна на екранот, така што корисниците можат да останат фокусирани додека се движат помеѓу задачите.

Apple, исто така, ги редизајнираше поставките за Mac за прв пат по неколку години.

iPad OS 16

iPad OS 16 носи подобрен мултитаскинг, подобрена „Mail“ апликација, безбедносни карактеристики за Safari и многу други помали ажурирања. Дизајниран со „професионални корисници“ на ум, iPad сега нуди пообемни функции за мултитаскинг, како и поддршка за надворешни дисплеи.

Со новите функции, iPad треба да им овозможи на корисниците искуство повеќе како лаптоп.

Дополнително, Apple го претстави WatchOS 9, каде што најважно е да знаете дека нема да работи на Apple Watch Series 3.

MacBook Air

Новиот MacBook Air е опремен со M2 чип, доаѓа со малку променет дизајн во однос на претходните генерации и малку поголем екран.

Рабовите на лаптопот се позаоблени, а на левата страна има влез за магнетен MagSafe полнач. Можеби најзабележливата промена на новиот Air е засекот во горниот дел на екранот, кој беше директно пренесен од минатогодишната серија Pro.

Лаптопот е опремен со две порти Thunderbolt 4 (USB 4), 3,5 милиметарски приклучок за слушалки и веб-камера од 1080p.

Apple тврди дека овој компјутер е 40% побрз од претходните модели, но реализацијата на разликата во перформансите најверојатно ќе зависи од програмата и начинот на кој корисниците го користат лаптопот. Покрај тоа, новиот Air има четири звучници кои поддржуваат Dolby Atmos. Нема вентилатори, а целиот систем се лади пасивно.

Новиот MacBook Air е за 200 долари поскап од минатогодишниот модел.

Mac „Pro 13“

MacBook Pro 13 исто така доаѓа со нов чип, а дизајнот е ист како и претходните модели Pro 13.

Спецификациите се слични на моделот Air, со мала разлика во големината на екранот (0,3 инчи) и подолго траење на батеријата за која Apple тврди дека може да издржи до 20 часа со едно полнење.

Новиот Pro 13’, за разлика од Air, има активно ладење со вентилатори во внатрешноста на куќиштето. Во пракса, тоа значи дека може подолго време да го одржува системот во состојба со високи перформанси, што е една од причините за „Pro“ во името.

Слични содржини