Неколкумина тешко повредени по експлозија на гас во Германија

Неколку лица беа повредени, од кои едното потешко, во експлозија на гас во градот Мемминген, во германската провинција Баварија.
Експлозијата се случи во зградата на Црвениот крст на Баварија. Според „Алгојер Цајтунг“, една жена е тешко повредена и со хеликоптер е пренесена во болницата во Мурнау.

Исто така се претпоставува дека жената ја предизвикала експлозијата. Според списокот, таа е чистачка која ги чистеше просториите на Црвениот крст.

Кога го запалила светлото, дошло до експлозија, тврди весникот, но полицијата и пожарникарите сè уште не го потврдиле тоа.

Вкупно четири лица се повредени во експлозијата, соопшти противпожарната служба.

По експлозијата, што се случи утрово околу шест часот, станарите од сите згради во областа беа евакуирани, бидејќи не е исклучена можноста за нови експлозии.

Слични содржини