Нема бонуси за Реал ако ја освои Ла Лига или Лигата на шампионите

од Aleksandar Petrovski

Фудбалерите и штабот на Реал Мадрид нема да добијат никаков бонус во случај да успеат да ја освојат титулата во Ла Лига или Лигата на шампионите. Ова се должи на кризата од пандемијата на коронавирус, поради што тие се согласија да ги намалат своите плати за 10% и да се збогуваат со бонусите.

До намалување на бонусите дојде по преговорите меѓу директорите и играчите, со шанса за намалување до 20 отсто ако шпанската сезона беше прекината. Сепак, состојбата за бонусите останува и тие нема да ја имаат среќата од сезоната 2016/17. Тогаш заради двојната титула – бонусите од Ла Лига и Лигата на шампионите беа околу 1 милион евра.

Фудбалерите на Реал Мадрид, кои беа претставени од нивниот капитен Серхио Рамос, ја прифатија понудата на клубот, бидејќи се свесни за финансиските потешкотии што доаѓаат со кризата од коронавирус. поени предност пред Барселона во пласман. По продолжувањето на сезоната, „белиот балет“ настапува одлично, веќе водејќи 4 бода пред Барселона во пласманот.

loading...

Слични содржини