Нема веќе војни, мачениците си ја завршија работата, порача Груби

од Nikola Popovski

Наш заеднички повик е да се обединиме околу националните и европските идеали на Али Ахмети, изјавил синоќа министерот и член на ДУИ, Артан Груби на митингот на партијата во Чаир.

Според неговите зборови, „нема веќе војни и нема да има потреба од маченици бидејќи тие си ја завршија работата во 2001 и 1998 година“.

-Ветеранот со сопствената битка во ОВК, а сега да го продолжи патот што го трасираа со најскапо – крв ​​и живот. Наша должност е да го направиме тој сојуз. Да се ​​обединиме со Приштина, да ја обединиме Тирана, да ги отстраниме границите меѓу нас, да ги асфалтираме автопатите и да го подобриме животот за сите, рекол Груби на партискиот митинг пред присутните.

Слични содржини