НЕПРЕПОЗНАТЛИВ: Актер од хит филм од 90-тите ќе се појави во спин-офот на Џон Вик

од Vladimir Zorba

АКТЕРОТ Питер Грин, кој го играше негативецот во „Маска“, изгледа драстично поинаку 30 години подоцна во новата серија на Prime Video – „The Continental“.

Continental е популарен синџир хотели прикажан во филмовите на Џон Вик и е познат по тоа што сместува голем број убијци. Во мини серијата, гледачите следат како хотелот стана озлогласен центар за убијци, а популарните ликови како Винстон Скот (го игра Иан Мекшејн во филмовите) се прикажани во нивните помлади години, додека дејството е сместено во средината на 1970-тите Њујорк.

Актерската екипа на атентатори и гости на хотелот ги вклучува Мел Гибсон, Колин Вудел како младиот Винстон, Бен Робсон, Ајомиде Адегун како младиот вратар Харон (го игра покојниот Ленс Редик во филмовите), Нхунг Кејт и Кејти Мекграт.

Питер Грин го игра ликот по име чичко Чарли, а во „Маска“ од 1994 година, заедно со Џим Кери и Камерон Дијаз, го играше негативецот Доријан Тајрел.

Потоа тој се појави во филмови како The Usual Suspects,  Under Siege 2: Dark Territory, Training Day и The Bounty Hunter.

Слични содржини