Нетс сакаат титула во НБА, подготвија 360 милиони долари

од Vladimir Zorba

МНОГУ предвидуваа дека Бруклин Нетс ќе ја освои шампионската титула минатата сезона, прва откако почнаа да се натпреваруваат во НБА. Тимот предводен од Кевин Дурант, Кајри Ирвинг, Џsејмс Харден, но и кој имаше докажани играчи во својот список како Карис ЛеВерт, Џо Харис, Ламаркус Олдриџ, Блејк Грифин … беше елиминиран во конференциското полуфинале од Милвоки Бакс, кој ја освоија и титулата.

За да се спречи ова да се повтори, Нетс мора прво да се погрижат да ја зачуваат „големата тројка“. Кевин Дурант веќе го продолжи договорот за дополнителни четири години за 198 милиони долари, а сега се очекува тоа да го сторат и Ирвинг и Харден. Планот е да го поврзат Харден со дополнителни три, а Ирвинг за уште четири години, откако од франшизата велат дека и двајцата се заинтересирани за продолжување на соработката. Тоа ќе ги чини Нетс многу.

Ирвинг на крајот на 2019/2020 година потпиша четиригодишно продолжување за 136 милиони долари и ќе биде слободен агент во 2023 година. Нетс подготвија 198 милиони за него доколку потпише ново продолжување на четири години. Можно е како условно слободен играч во 2022 година да потпише пет години за 235 милиони.

Харден има уште две години договор пред него и Нетс не сакаат да останат без својата ѕвезда. Се подготвува тригодишно продолжување во кое може да заработи 161 милион долари.

Слични содржини