Неверојатни хранливи вредности: Што се внесуваме во организмот кога јадеме грозје?

од Stefanija Kuzmanovska

Иако летото ни носи многу разновидно овошје и зеленчук, многумина сепак најмногу се радуваат на грозјето. Овие слатки топчиња од различни бои го штитат здравјето на луѓето ширум светот.

Покрај тоа што е исклучително вкусно, грозјето може да се пофали и со неверојатни хранливи вредности, а листата на здравствени придобивки расте секоја година.

Витамини и минерали за целото тело

Иако постојат неколку видови на грозје, кое и да го одберете, ќе го освежите вашето тело и ќе му ги дадете потребните витамини. Овие летни бобинки се богати со витамини А, Б6, Б и фолна киселина, а 100 грама грозје ќе задоволи 25 проценти од препорачаната дневна количина на витамин Ц.

Покрај тоа, грозјето содржи манган и калиум, така што неговата конзумација го намалува крвниот притисок, помага при депресија и го зајакнува имунолошкиот систем.

Грозјето го чува здравјето

Кардиоваскуларниот систем има најголема корист од антиинфламаторните и антиоксидантните својства на грозјето – полифенолите од грозје му помагаат на телото со намалување на штетните наслаги на крвните садови и помагаат на срцето да работи подобро.

Грозјето има низок гликемиски индекс, а неодамнешните истражувања сугерираат позитивен ефект на грозјето врз регулирањето на нивото на шеќер во крвта.

Сто грама свежо грозје содржи само 69 ​​калории, 0,72 грама протеини, 0,16 грама маснотии, 18,10 грама јаглени хидрати, 0,9 грама диетални влакна и 15,48 грама овошен шеќер.

Бројни студии покажаа дека црвеното вино – кога се консумира во умерени количини – го зголемува нивото на ХДЛ („добар“ холестерол) и го намалува нивото на ЛДЛ („лош“ холестерол) во крвта. Важно е да се напомене дека семките и лушпите од грозје содржат најбогата концентрација на антиоксиданси.

Слични содржини