Неверојатни сцени од првиот снег оваа есен (ВИДЕО)

од Vladimir Zorba

Швајцарските, италијанските и француските ски центри не беа изненадени од снегот, откако еден метар бело ќебе ги воодушеви скијачите кои побрзаа да ги заменат летните горештини со првиот слалом оваа сезона.

Минатиот викенд падна во Тирол околу еден метар снег, па се отворија некои скијачки патеки.

Силна снежна бура зафати многу скијачки центри на Алпите, па иако оваа недела се најавени повисоки температури, поради што веројатно снегот ќе се стопи, глечерите со задоволство ги тријат рацете.

Les2Alpes во Франција се отвора за две недели, на 17 октомври, иако има снег на тој глечер, исто како во Тињо и италијански Ливињо.

Погледнете ги првите фотографии од белите скијачки центри:

loading...

Слични содржини