Невиден скандал, руска тениска сензација осомничена за местење

од Nikola Popovski

Славјето откако Новак Ѓоковиќ го освои Вимблдон се уште не стивнува, а низ тенискиот свет одекна еден од најголемите скандали во поновата историја на „белиот спорт“.

Николос Басилашвили, своевремено 16. рангиран во светот и еден од најдобрите тенисери во историјата на Грузија, и Аслан Карацев, тениската сензација од Русија и полуфиналист на турнирот од 2021 година, се под истрага за учество во местење мечеви.

Интересно е што Карацев го победил Ѓоковиќ во полуфиналето на Србија опен истата година.

Наводно, белорускиот тренер Јахор Јацик им понудил пари за да учествуваат во местење мечеви. Како што пренесува германскиот портал „ZDF“, повикувајќи се на податоците од истрагата што ја спроведе ИТФ, Карацев наводно учествувал на пет натпревари на кои биле забележани чудни вложувања кај обложувалниците, од кои два спаѓаат во периодот во кој соработувал со Јацик. Исто така, Карацев и Јацик биле предмет на истрага на француската полиција за време на Ролан Гарос, за што пишувал француски „Л’Екип“.

Интересно е што девојката на Аслан Карацев, Софија Дмитриева добила доживотна забрана за играње поради местење мечеви.

Што се однесува до Басилашвили, под истрага е и неговиот двомеч на Вимблдон во 2021 година. Во таа прилика, наводно, биле вложени над половина милион долари во пораз на мечот во кој тој и Раду Албот од Молдавија по пресврт изгубиле од Мартон Вучовиќ и Стефан Траваља.

Слични содржини